Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

co_robit_ked:upchate_mliekovody [09.03.2018 00:28]
luciamichonkova vytvorené
co_robit_ked:upchate_mliekovody [27.09.2019 21:32] (aktuálne)
luciamichonkova
Riadok 4: Riadok 4:
  
 Pisateľka odporúča postupovať metódou dôslednej práce s prsníkmi prikladaním obkladov z kapustných listov, tvarohu, alkoholu, nastrúhaných zemiakov. Prikladanie dieťatka počas dojčenia bradou k miestam, kde sa zdržuje mlieko, môže napomôcť účinnejšiemu vyprázdňovaniu upchatých mliekovodov. V čase dojčenia sa odporúča priložiť aj teplý obklad (nahriate čerešňové kôstky), mimo dojčenia vyššie spomínané obklady. Neodporúča sa čistenie mliekovodov pomocou injekčných ihiel!!! Pisateľka odporúča postupovať metódou dôslednej práce s prsníkmi prikladaním obkladov z kapustných listov, tvarohu, alkoholu, nastrúhaných zemiakov. Prikladanie dieťatka počas dojčenia bradou k miestam, kde sa zdržuje mlieko, môže napomôcť účinnejšiemu vyprázdňovaniu upchatých mliekovodov. V čase dojčenia sa odporúča priložiť aj teplý obklad (nahriate čerešňové kôstky), mimo dojčenia vyššie spomínané obklady. Neodporúča sa čistenie mliekovodov pomocou injekčných ihiel!!!
 +
 +27.9.2019 Lucia Svetlana Danišová doplnenie:
 +
 +**Upchaté mliekovody môžu vzniknúť v dôsledku :**
 +
 +  *  stresu prsníkov, ktorý zapríčiní napr.prechod z tepla do chladu (teplé počasie, večer sa vonku schladí - vybehnem von so smetiami, otvorím okno...) alebo kontakt nôh alebo rúk so studeným (umývanie riadu v studenej vode, chodenie naboso v starej chalupe). Nie nadarmo staré ženy hovoria, že "prsia treba baliť, aby neprechladli"​ (rozumej vždy mať aspoň jednu vrstvu navyše na prsníkoch a vyhýbať sa studenému).
 +  * psychického stresu mamičky spôsobeného akoukoľvek príčinou (preťaženosti v období šestonedelia,​ nárastom nových úloh v materstve, množstvom nových zručností,​ ktoré ​ treba nadobudnúť,​..) Stres môže spôsobiť zastavenie alebo spomalenie prúdenia energií, telesných tekutín v organizme (ktorou je aj materské mlieko), čo sa môže prejaviť na dýchaní, vylučovaní,​ trávení... Hovorieva sa: "​Predýchaj to." "Až sa mu dych zastavil."​ "Len pokojne dýchaj."​ "​Zhlboka dýchaj."​ "​Zostalo mu v žalúdku."​ "Nevie to stráviť."​ "Nevie to rozdýchať."​ "Až mu krv stuhla v žilách."​ A tak sa môže aj mlieko "​zastaviť"​ a "​stuhnúť"​ v mliekovodoch.
 +  * nerovnomerného používania prsníkov pri dojčení, jeden z nejakého dôvodu je použitý častejšie,​ druhý menej. Nerovnomernosť môže spôsobiť dieťatko (uprednostňuje jednu stranu, lepšie sa mu na tej strane leží, prisáva sa mu na jeden prsník ľahšie...) alebo mamička (estetický dôvod -jeden prsník je väčší, chce vyrovnať rozmery prsníkov, uprednostňuje jednu stranu všeobecne a aj pri dojčení - každý máme obľúbenú stranu, polohu tela...)
 +  ​
 +  * v minulosti bola na prsníku (alebo na tej strane tela, na ktorej je prsník so zablokovaným mliekovodom) vykonaná operácia alebo zákrok ​
 +  * tesné oblečenie, tesná podprsenka
 +  * iné dôvody...zľaknutie,​ strach...
 +
 +
 +**Ako postupovať pri upchatých mliekovodoch:​**
 +
 +Je potrebné veľmi dôsledne pracovať s prsníkom, počas dojčenia teplý obklad, poloha dieťatka...viď vyššie (8.3.2018). Hneď po dojčení vziať preč teplý obklad a stále!!!! mať priložený kapustný obklad.
 + 
 +Pokiaľ sme uprednostňovali jeden prsník, druhý sa prihlásil o slovo. Je potrebné ho buď rovnako zaraďovať do programu dojčenia alebo mu venovať pozornosť - napr. masírovať ho príjemným bylinkovým olejčekom, dávať mu láskavý dotyk, spájať sa s ním, aby dostal rovnako pozornosti, ako prsník druhý. To isté v prípade, ak bol na prsníku (alebo na tej strane tela) v minulosti alebo nedávno vykonaný zákrok. Možné sú aj bylinkové kúpele, ktoré uvoľňujú napätie a pomáhajú celkovo nadobudnúť pohodu a rovnováhu.
 +
 +Ak nás zaskočilo množstvo nových úloh, neváhajme osloviť najbližších a požiadať o pomoc alebo ju vyhľadajme inde, osvedčuje sa pomoc najmä s varením a upratovaním a najmä v šestonedelí. Pre mamičku je ďalej dôležité,​ aby okrem dojčenia čo najviac oddychovala,​ spala, keď spí dieťatko, a aspoň raz za deň na aspoň 5 minút išla sama do iného prostredia, napr. von, okolo domu, do obchodu... aby si tým vytvorila čas pre seba a "​zmenila tapety",​ ako hovorí moja kamarátka Zuzana. Častokrát sú totiž mamičky unavené z jednotvárnosti prostredia, ktoré ich v začiatkoch celé dni obklopuje, a to sa prejavuje na správaní dieťatka a aj na mliekotvorbe.
 +
 +Niektoré riešenia odhalí už samotné nájdenie a pomenovanie pôvodcu zablokovania mliekovodu.
 +
 +Každopádne dávajme prsníkom v období dojčenia zvýšenú pozornosť, správajú sa teraz inak ako zvyčajne, je tam vyvinutá mliekotvorba a na mliečko čaká naša milá ratolesť. ​
 +
 +Prsníky si teda zaslúžia prejavy našej lásky a vďačnosti.
 +
 +Nech sa darí.
 +
 +Svetlana ​
 +
  
 **Pripájame list mamičky, ktorá si prešla spolu s manželom a synčekom veľkým trápením.** **Pripájame list mamičky, ktorá si prešla spolu s manželom a synčekom veľkým trápením.**
 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki